Har du nogensinde drømt om at tage en lur midt i en shoppingtur? Nu får du muligheden, når IKEA åbner dørene til et nyt og afslappende initiativ i uge 7 og 8.
IKEA har samarbejdet med Lurtid, et dansk firma, der specialiserer sig i ro og afslapning. Sammen har de skabt en unik oplevelse, hvor du kan booke en 30-minutters lur i deres sengeafdeling.
For at deltage skal du være medlem af IKEA Family, som er helt gratis at tilmelde sig. Når du er medlem, kan du vælge en formiddags- eller eftermiddagslur i en af IKEAs senge.
Luren koster kun 50 kr., og du får en luksuriøs goodiebag med blandt andet en øjenmaske, en plaid og en rabatvoucher til en hovedpude.
Pladserne er begrænsede, så du skal være hurtig med at booke din tid, hvis du vil være en af de heldige.
Initiativet er skabt af Ella og Nanna, stifterne af Lurtid, som vil gøre afslapning lettere at få adgang til.
De mener, at hvile er en vigtig del af vores mentale og fysiske velvære, især i en tid, hvor vi konstant er optaget af aktivitet og stress.
Arrangementet giver dig en god mulighed for at tage en tiltrængt pause fra hverdagens travlhed.
Konceptet afholdes i flere IKEA-varehuse rundt omkring i Danmark, herunder i Odense, Aarhus, Aalborg, Taastrup, København og Gentofte.
Så hvis du har haft lyst til at tage en lur i en seng på IKEA, er chancen her nu.
Book din tid og nyd en kort, men forfriskende pause midt i shoppingen.